minimalniee.pl

Blog tematyczny o ślubach i weselach

Ślub i wesele

Rocznice ślubu nazwy – jak je uporządkować.

Rocznice ślubu nazwy – jak je uporządkować.

Ślub jest bardzo ważną uroczystością w życiu dwójki kochających się ludzi. Potwierdza on, jak bardzo te osoby się kochają i chcą być ze sobą do końca swoich dni. Rocznice ślubu również są bardzo ważne w życiu dwojga małżonków. Przypominają im one o jednym z najważniejszych dni i uroczystości w ich życiu. Lecz jakie istnieją nazwy dla rocznic ślubu? Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Czym jest rocznica ślubu?

Rocznica ślubu jak sama nazwa wskazuje, oznacza po prostu rocznicę daty uroczystości. Dla niektórych stworzono oddzielne nazwy. Pierwsze wzmianki o świętowaniu rocznic ślubu pochodzą już z czasów Cesarstwa Rzymskiego. W tamtych czasach mężowie koronowali swoje żony srebrnym wieńcem w dwudziestą piątą rocznicę ślubu oraz złotym w pięćdziesiątą. Nazwy tych dwóch rocznic wzięły się właśnie od starodawnych zwyczajów.

W obecnych czasach bardzo mocno rozwinięto nazwy rocznic ślubów. Występują one rok po roku do piętnastej rocznicy, a od niej co pięć lat, aż do 80 rocznicy. Nazwy rocznic dodatkowo mają pokazać, jak silny jest związek pomiędzy żoną a mężem.

rocznica ślubu

Rocznicę ślubu nazwy – jak jest w Polsce?

Pierwsza rocznica ślubu nazywa się papierowa. Jak łatwo się domyślić nazwa tej rocznicy oznacza, że małżeństwo nie ma jeszcze zbyt długiej historii, przez co może być nietrwałe. Natomiast jeżeli chodzi o państwa młodych, to właśnie ta rocznica jest niezwykle ważna. Nazwa rocznicy oznacza delikatność związku, natomiast nazwę tą można powiązać również z kartką papieru, na której można zapisać przepiękną historię miłosną obojga ludzi. Rocznica bawełniana jest to nazwa dla drugiej rocznicy ślubu. To kolejny rok cementuje małżeństwo, dlatego do tej nazwy został wybrany trwalszy materiał. Trzecia rocznica to rocznica skórzana, która potwierdza trwałość małżeństwa.

Rocznica kwiatowa lub owocowa jest nazwą dla czwartej rocznicy. Nazwa tej rocznicy może oznaczać spokój i pojednanie. To przez cztery lata młoda para musi do siebie docierać i pomimo nieporozumień i kłótni, nauczyć się okazywać sobie miłość. Piąta rocznica nazwana jest drewnianą. Rocznica ta jest bardzo często wybierana przez młode pary do odnowienia zaręczyn, ponieważ minęło już pół dekady od sfinalizowania ich związku. Szósta rocznica to rocznica żelazna lub cukrowa. Nazwa ta symbolizuje dużą trwałość związku oraz słodkie życie małżonków. Następne nazwy, aż do piętnastej rocznicy ślubu to wełniana, spiżowa lub brązowa, blaszana lub gliniana, cynowa lub aluminiowa, stalowa, jedwabna, koronkowa i słoniowa.

nazwy rocznic ślubu

Rocznice ślubu – jakie są najważniejsze?

Najważniejszymi rocznicami w życiu małżonków są przede wszystkim, piętnasta rocznica, która nazywana jest szklaną lub kryształową. Nazwa ta symbolizuje trwałość, lekkość i przejrzystość związku. Kolejną ważną rocznicą jest dwudziesta rocznica, która nazywana jest porcelanową. Symbolizuje ona piękne życie, które zostało wspólnie zbudowane przez małżonków. Następna z rocznic to 25. rocznica, która nazywana jest srebrną.

Następne rocznice występują po sobie, a ich nazwy to: perłowa, koralowa, rubinowa, szafirowa, złota, szmaragdowa i diamentowa. Wszystkie z nich pochodzą od nazwy biżuterii oraz kamieni szlachetnych, które mogą znaleźć się w prezentach od małżonków.

Udostępnij