minimalniee.pl

Blog tematyczny o ślubach i weselach

Ślub i wesele

Adwokat z urzędu – czy warto go wybrać?

Adwokat z urzędu – czy warto go wybrać?

Każdy z nas w pewnym, często trudnym momencie swojego życia będzie musiał skorzystać z pomocy prawnej. Czasami oznacza to, że będziemy musieli stawić się w sądzie na rozprawie. Gdy nie stać nas na zewnętrzną pomoc prawną, adwokat z urzędu zostanie do nas przypisany. Czy jest to dobry wybór? Warto posiadać wiedzę na ten temat. Dowiedz się więcej o tym, jaką rolę pełni adwokat, prawnik oraz radca prawny.

Kim jest adwokat z urzędu?

Każdemu w sądzie przysługuje prawo do obrony. Jednakże w tym celu możemy posiadać do pomocy wyłącznie adwokata bądź też radcę prawnego.

Adwokat przysługuje przede wszystkim osobom:

  • które nie ukończyły 18 lat,
  • są głusi, niemi lub niewidomi,
  • prowadzący sprawę mają wątpliwości, czy stan zdrowia psychicznego pozwala na udział w postępowaniu lub prowadzenie obrony samodzielnie
  • gdy sąd uzna udział obrońcy za niezbędny 

Rzadko kiedy ktoś korzysta z adwokata z urzędu. Dlaczego? Według opinii społeczeństwa często osoby na tym stanowisku nie są odpowiednio wykwalifikowane, aby bronić poszkodowanego w sądzie. Warto jednak zauważyć, że zatrudnienie adwokata jest kosztowne. Jednak jest to cena, którą warto ponieść, jeśli martwimy się o przebieg rozprawy sądowej. Jeżeli stać cię na adwokata, to warto samodzielnie go wybrać. Kancelaria Kolczyk to sprawdzone miejsce. Pracują tam wyłącznie doświadczone osoby, które pomogą nam w każdej niewyjaśnionej sytuacji.

Adwokat a radca prawny – poznaj różnice

Radca prawny to osoba, która ukończyła studia prawnicze oraz aplikację radcowską. Dodatkowo prawnik ten musi być wpisany na Okręgową Izbę Radców Prawnych. Warto zauważyć, że radca prawny może brać udział w rozprawach sądowych swojego klienta, jednakże nie w przypadku spraw karnych. Tym zasadniczo różni się od adwokata. Również atrybutem, który wyróżnia adwokata i radcę prawnego jest kolor togi. Osoba na stanowisku radcy prawnego ubiera ciemnoniebieski żabot, natomiast adwokat ciemnozielony. Teraz już wiesz wszystko. Adwokat a radca prawny – różnice są zasadnicze. Warto mieć je na uwadzę przede wszystkim w sytuacji, gdy mamy problemy z prawem.

Prawnik a adwokat – znacząca rozbieżność

Duża część społeczeństwa korzysta ze słów prawnik oraz adwokat jako synonimy. Jednakże słowa te nie są jednoznaczne. Istnieje zasadnicza różnica między nimi. Adwokat to osoba, która ukończyła aplikację adwokacką. Jednocześnie oznacza to, że może ona być radcą prawnym, a także występować na rozprawach sądowych o charakterze karnym. Dodatkowo warto wiedzieć, że wszyscy adwokaci są wpisywani na Okręgową Izbę Adwokacką. Dlatego też nie powinniśmy korzystać zamiennie z tych słów – prawnik a adwokat to zupełnie inne określenia.

Podsumowując, adwokat to bardzo ważna funkcja. Tak naprawdę od niego zależy cały nasz los, w szczególności gdy czeka nas rozprawa sądowa. Dlatego też warto wybrać odpowiednią firmę oraz osobę, która będzie nas reprezentować. Adwokat z urzędu to nasza ostateczność, dlatego też w tym przypadku nie warto oszczędzać pieniędzy.

Udostępnij