minimalniee.pl

Blog tematyczny o ślubach i weselach

Ślub i wesele

Jak w prosty sposób zadbać o magię świąt?

Jak w prosty sposób zadbać o magię świąt?

Magia świąt to taki nieuchwytny termin, który dla każdego znaczy coś innego. Jedna rzecz, co do której zgadza się większość dorosłych, to to, że magia świąt z roku na rok, coraz bardziej traci swoją moc. I chociaż to subiektywne uczucie, to zdecydowanie znajduje ono oparcie w faktach. Święta, ich znaczenie i co za tym idzie ich piękno, niestety rozmyły się. Rozmyły się w nieustającym konsumenckim pędzie, głównie przez działanie popkultury. Bowiem reklamy świąteczne pojawiające się w telewizji i w radiu na dwa miesiące przed samym najważniejszym dniem, sprawiają, że choinki i mikołaje nudzą się na długo przed nadejściem końcówki grudnia. Przez nachalne napędzanie konsumpcji, święta stają się wyjątkowo powierzchowne i wszelkie działania, by ten okres upięknić mają na celu tylko zadowolenie najmłodszych. Nie musi tak być. Święta mogą być czasem pełnym refleksji i “magii” również dla dorosłych. Wystarczy tylko przypomnieć sobie, co kiedyś sprawiało, że nie można było się doczekać tych kilku dni pod koniec roku.

magia świąt

Tworzenie własnych tradycji

Niektórzy pamiętają to z własnych doświadczeń, a inni z opowiadań starszych od siebie. Historie o tym, jak za czasów przed reformacją czekało się na święta, chociażby po to, by podzielić się z trojgiem rodzeństwa jedną pomarańczą. Jasne, że do czasów tak ograniczonego dostępu do towarów, nikt o zdrowych zmysłach nie chciałby wrócić. Ale na pewno można z takich historii wyciągnąć pouczające wnioski. Wyczytać z nich, że magia świąt nie jest tworzona przez kosztowne plastikowe zabawki i najlepsze kreacje. Kiedyś były one otoczone atmosferą czegoś wyjątkowego. Obcowania z czymś, co w żadnym innym wypadku nie byłoby dostępne. Dlatego się na to niecierpliwie czekało. Ten mechanizm na pewno zadziała też w czasach obecnych. Wystarczy, że w zakresie swojej rodziny stworzycie kilka unikalnych tradycji. Nie męczących, ale takich które będą tworzyły przyjemne ciepłe wspomnienia na lata. W ten sposób zagwarantujesz, że okres przed świętami będzie pełny niecierpliwego wyczekiwania, a sam okres świętowania bożego narodzenia wesoły i wartościowy.

stół wigilijny dekoracje

Jak ustanowić tradycję?

Bywa, że za najlepsze te tradycje uchodzą te, które zostały ustanowione zupełnym przypadkiem. Nie ma jednak na to reguły. A wspólny wysiłek włożony w wymyślenie rytuałów charakterystycznych tylko dla jednej rodziny niezaprzeczalnie zbliża do siebie jej członków. Nie masz pomysłów na nic ciekawego? To powinny być proste, ale zauważalne rzeczy. Na przykład wprowadzenie wieczoru gier, zaraz po kolacji, przed pasterką. Albo zadbanie, aby na stół wigilijny dekoracje były zawsze takie same, nieużywane nigdy indziej? Dobrym pomysłem wydaje się wybranie jednej albo dwóch smacznych potraw, które również gościć będą na stole wyłącznie podczas posiłków świątecznych. To kilka, bardzo prostych pomysłów. Cieszą się one wielką popularnością ze względu na prostotę wykonania i wyjątkową skutecznością. Zacznijcie już w tym roku!

Udostępnij