minimalniee.pl

Blog tematyczny o ślubach i weselach

Ślub i wesele

Smoking a garnitur – co wybrać?

Smoking a garnitur – co wybrać?

Elegancki ubiór jest obowiązkowy podczas gali, wesela, spotkania biznesowego. Dobry wygląd to dzisiaj podstawa, a wykwintny ubiór ma zadanie podkreślać walory męskiej sylwetki – wydłużać nogi, uwypuklać klatkę piersiową, pomniejszać biodra. I tak też, mężczyzna w dobrze dobranym ubraniu wydaje się wyższy i szczuplejszy, a cały strój wpływa bardzo korzystnie na jego wizerunek! Do eleganckiego ubioru możemy zaliczyć smoking i garnitur. Na pierwszy rzut oka mało kto potrafi zauważyć różnice. Warto jest podkreślić, że obie części garderoby nie są tożsame ze sobą, mimo że są klasyfikowane jako eleganckie stroje.

Definicja smokingu i garnituru

Smoking uważany jest za strój męski, półformalny, wieczorowy. Usytuowany wyżej w hierarchii formalności niż garnitur oraz niżej niż frak. Uważa się, że smoking powinno się zakładać po zmroku lub w godzinach późno popołudniowych.

smoking

Z kolei, garnitur jest określany jako męski strój wizytowy. Składa się on z dwóch lub trzech części – ze spodni, kamizelki i marynarki. Strój ten jest często wykorzystywany na co dzień w pracy, podczas uroczystości jak np. wesele. Garnitur to część garderoby, która stanowi część nieformalną

Smoking a garnitur – jakie są różnice?

Różnice między smokingiem a garniturem może dostrzec przede wszystkim w doborze dodatków. Wybierając garnitur należy pamiętać o dodatkach takich jak:

  • formalna, biała koszula,
  • elegancki buty, najlepiej czarne,
  • mucha lub krawat w stonowanym kolorze,
  • skórzany pasek,
  • biała poszetka.

Natomiast decydując się na smoking musi dodatkowo wybrać:

  • białą, formalną koszulę na spinki,
  • czarną muchę,
  • biała poszetka,
  • pas smokingowy,
  • czarne, lakierowane buty.

Ważne podkreślenia jest to, że czarnej muchy nie możemy zastąpić krawatem lub muchą w innym kolorze. Zatem tutaj nie ma miejsca na żadne eksperymenty!

garnitur męski

Na jaką okazję będzie odpowiedni smoking, a na jaką garnitur

Warto podkreślić, że zarówno smoking, jak i garnitur sprawdzą się na imprezach, które zaczynają się tuż po zmroku. Są jednak wydarzenia, gdzie akceptuje się wyłącznie smoking – dlatego na zaproszeniach często pojawia się informacja „black tie”.

Klasyczny garnitur nada się przede wszystkim do pracy, na spotkanie biznesowe, maturę, studniówkę, wesele czy inne rodzinne uroczystości. Garnitur uważany jest jako elegancki strój uniwersalny, ze względu na wiele możliwości jego wykorzystania. Pamiętajmy również o tym, że na wesele lepiej jest wybrać garnitur – smoking może przyćmić stylizację Pana Młodego. Pamiętajmy również, że czarny garnitur również jest przeznaczony na uroczystości po zmroku – będzie zatem świetnym wyborem do teatru czy opery.

Smoking raczej wybierany jest na eleganckie gale i bale organizowane po zmroku. Jest to be wątpienie efektowna stylizacja, w której modowe eksperymenty nie idą w parze! Jeśli wybierzemy na jakąś uroczystość smoking to musimy mieć świadomość wysokiej jakości elegancji i prostoty. Smoking jest bowiem strojem zarezerwowanym wyłącznie na specjalne, wieczorowe okazje!

Udostępnij