minimalniee.pl

Blog tematyczny o ślubach i weselach

Poradnik

Sale i dworki weselne – jak wybrać lokal na wesele?

Sale i dworki weselne – jak wybrać lokal na wesele?

Wybór odpowiedniego miejsca na wesele nie jest prostą sprawą. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Lokalizacja obiektu i poziom oferowanych usług to dopiero początek. Wystrój i menu oraz dodatkowe atrakcje dla gości także mają znaczenie. A jeszcze trzeba uwzględnić cenę sali weselnej czy restauracji lub dworku na wesele.

Tanie sale weselne – czy to się opłaca?

Czy cena powinna być kluczowym czynnikiem przy wyborze sali na wesele? Wiadomo, że końcowy koszt wesela potrafi być dość wysoki. I pary młode czasem chcą zaoszczędzić na czym się da. Czy jednak warto oszczędzać na sali?

Nie bierzmy pod uwagę tylko lokalizacji. Nie wybierajmy sali położonej najbliżej domu narzeczonych czy miejsca zamieszkania większość gości. Dlaczego? Pozornie to sensowne działania, pozwalające w dodatku zaoszczędzić na kosztach dojazdu czy nawet noclegów dla pary młodej i gości. Ale wesele mamy raz w życiu. Raz w życiu tylko świętujemy z bliskimi nam osobami wejście w nowy etap naszego związku. Czy warto więc robić to ot tak, w najbliższym wolnym lokalu, jakbyśmy szli na pizzę? Czy nie lepiej poszukać miejsca, które wyda nam się naprawdę atrakcyjne, na którego widok wszyscy zrobią wow! Zwłaszcza, że to wciąż mogą być tak pożądane przez pary młode tanie sale weselne. Bo cena sali zależy też od obecności konkurencji na rynku. Jeśli poszukamy sali czy dworku na wesele w regionie, gdzie jest ich dużo, konkurencja wymusi niższe ceny.

Miejsce na wesele

Na przykład Kotlina Jeleniogórska, ze słynną Doliną Pałaców i Ogrodów, to istne zagłębie usług weselnych. Znajdziemy tam całe mnóstwo różnego typu obiektów weddingowych. Sale i dworki weselne, zabytkowe zamki i przepiękne pałace, w których także można urządzić imprezę weselną. Albo kameralne wille z dawnych czasów, idealne na mniejsze wesela.

Inna kwestia to uroda obiektu weselnego. Pomyślmy, że spędzimy tam nawet kilkanaście najważniejszych godzin w naszym życiu. Że wnętrza sali, dworku czy restauracji będą stanowić tło naszej ślubnej zabawy. I że w tym konkretnym wnętrzu zechcemy zrobić sobie pamiątkowe fotografie i filmiki. Jeśli sala weselna jest brzydka, nijaka, kompletnie pozbawiona stylu czy charakteru to nawet najpiękniejsze dekoracje ślubne tego nie ukryją i nie zmienią. A my zostaniemy z poczuciem niedosytu, bo przecież wesela nie można powtórzyć. Warto więc patrzeć nie tylko na cenę, decydując, gdzie będziemy się bawić tej właśnie nocy.

Sale weselne – co mieści się w cenie?

Zanim dokonamy rezerwacji sali na wesele, musimy bardzo dokładnie wypytać, co mieści się w cenie sali weselnej. Bo może nam się wydawać, że znaleźliśmy tanią salę weselną, ale dokładna analiza wykaże, że w cenie są tylko mury. A cała reszta płatna jest osobno, łącznie ze sprzątaniem toalet w czasie imprezy. I że dostaniemy osobny rachunek za wodę, gaz i prąd zużyte podczas wesela. Rozliczenia zepsują nam całą radość ze ślubu, zwłaszcza że trudno będzie wtedy przewidzieć koszty. I tania sala weselna zmieni w bardzo kosztowną salę, tyle że będzie za późno, by coś z tym zrobić.

Wedding manager – dlaczego warto?

Lepiej zdecydować się na kompleksową usługę doświadczonego organizatora wesel. Sprawdzone obiekty weddingowe często oferują cały pakiet usług, łącznie z opieką konsultanta podczas imprezy. Dostaniemy tam konkretny cennik i nie będzie żadnych niemiłych niespodzianek. Bo przecież zamiast oszczędzać na sali weselnej, można wybrać skromniejsze – co nie znaczy, że mniej smaczne! – menu czy mniej dekoracji. Zwłaszcza że piękne sale weselne nie potrzebują ich aż tylu. Koszt wesela w dużej mierze zależy od nas samych – od tego, ile chcemy na nie wydać.

Zamki, pałace czy dworki weselne – gdzie urządzić stylowe wesele?

Wesele w stylu retro, stylowe wesele, wesele w stylu regencycore… Wiele par młodych marzy o ślubie jak z bajki, a ten raczej nie kojarzy się z minimalistycznymi czy wręcz futurystycznymi wnętrzami, lecz z budowlami z minionych epok. Idealizujemy oczywiście przeszłość i wybieramy z niej to, co najlepsze, więc wesele retro może nam się kojarzyć tylko pozytywnie. Co więc wybrać? Majestatyczny zamek, pełen przepychu pałac czy elegancki, lecz przytulny dworek?

Zamki to wspaniałe, monumentalne budowle, na pewno pełne dawnego czaru. Jednak zwykle wielkie, niekoniecznie w całości dostosowane do wymogów współczesnych imprez weselnych. Ale na pewno pasują do wesel w stylu gothic albo steam punk. Goście i pary młode w strojach z epoki będą tam jak najbardziej na miejscu! Z kolei pałac ze swym bogatym wystrojem może okazać się jednak zbyt przytłaczający w dzisiejszych czasach. Chyba że planujemy wesele na bogato – pełne przepychu, na 300 gości i trwające co najmniej 3 dni. Takie w stylu Bollywood albo Wielkiego Gatsby’ego. Jeśli nie, może jednak lepiej wybrać dworek weselny. Tego typu obiekt na wesele zwykle kojarzy się z niewymuszoną elegancją. Klasa i szyk, ale bez przesady. Nie onieśmiela gości, nie poczujemy się w nim jak Kopciuszek na balu. W dodatku dworki mają wszelkie współczesne udogodnienia, które trudno czasem zainstalować w historycznych zamkach czy pałacach. 

Wesele w dworku wydaje się rozsądnym kompromisem między nowoczesnymi salami czy restauracjami a zbyt okazałymi pałacami. Miejscem idealnym dla większości par, które marzą o romantycznym, stylowym weselu w szykownych wnętrzach z charakterem.  

Udostępnij