minimalniee.pl

Blog tematyczny o ślubach i weselach

Ślub i wesele

Jak powinno wyglądać zaproszenie ślubne?

Jak powinno wyglądać zaproszenie ślubne?

Zaproszenia ślubne stanowią ważny element każdego przyjęcia weselnego. Najczęściej skupiamy się na tym, w jakim stylu powinno być zaproszenie aby pasowało do wystroju całej uroczystości. Natomiast równie ważne jest to jakie informacje należy zawrzeć w zaproszeniu i jak je wypisać zgodnie z zasadami savoir vivre. Jak zatem powinno wyglądać zaproszenie ślubne?

Zobacz także: Najlepsze kreatywne prezenty na ślub

Jakie informacje powinno zawierać zaproszenie ślubne?

Podstawową informacją jaką powinno zawierać zaproszenie ślubne jest imię i nazwisko pary młodej. Zawsze należy pamiętać o wypisaniu godności osoby jaką zapraszamy. W tym przypadku najczęściej używamy zwrotu “Sz. P.” Jeśli zapraszamy dzieci poniżej 18 roku życia to nie wypisujemy osobno zaproszenia lecz dopisujemy “wraz z dziećmi” do zaproszenia dla rodziców. Ponadto koniecznie trzeba umieścić jeszcze takie informacje jak:

  • data oraz godzina rozpoczęcia uroczystości,
  • miejsce ślubu oraz przyjęcia weselnego,
  • prośba o potwierdzenie przybycia z określonym terminem i numerem telefonu.

Niektórzy państwo młodzi umieszczają także dodatkowe informacje odnośnie prezentów ślubnych. Popularne jest dodanie wzmianki żeby zamiast kwiatów, goście podarowali karmę dla psów, którą przekażą na wybrane schronisko. Często w zaproszeniu umieszcza się również cytat lub wierszyk, który ma sentymentalne znaczenie dla pary młodej. 

Informacje, jakie dodatkowo można umieścić w zaproszeniu ślubnym:

  • mapka z dojazdem,
  • szczegóły dotyczące noclegu, jeśli jest zapewniony,
  • czy jest zapewniony transport dla gości.

Jak nie popełniać błędów językowych w zaproszeniu ślubnym?

Należy pamiętać o tym, że w zaproszeniu ślubnym używa się zdań w  trzeciej osobie liczby mnogiej. Zamiast zwrotu “zapraszamy” powinno się zastosować zwrot “zapraszają”. Kolejną, istotną kwestią jest odmiana nazwiska zapraszanych gości. W zaproszeniach nie powinno się odmieniać nazwisk. Jeśli zapraszamy parę to w pierwszej kolejności wpisujemy imię i nazwisko kobiety. Podając datę również zwróćmy uwagę czy używamy odpowiedniego formatu. 

Wręczenie zaproszenia na ślub

Zaproszenie na ślub należy wręczyć osobiście. Takie rozwiązanie jest najbardziej eleganckie i kulturalne. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy goście na których obecności nam zależy mieszkają zbyt daleko. Wówczas możemy wysłać zaproszenie pocztą tradycyjną, jednakże wypada aby wcześniej zadzwonić do gości i powiadomić ich również telefonicznie. Nie na miejscu będzie wysłanie zaproszenia na ślub SMS-em, e-mailem lub przez wiadomość na Instagramie czy Facebook-u.

Istotną kwestią jest też termin wręczenia zaproszenia, w związku z tym przyjmuje się, że powinno się je wręczyć min. 3 miesiące przed planowaną datą ślubu. Prawdziwym faux pas jest zaproszenie gości 2 tygodnie przed planowaną uroczystością, ponieważ może to świadczyć o tym, że ktoś nam odmówił i chcemy “zapchać dziurę”. Goście mogą poczuć się urażeni takim zachowaniem.  

Udostępnij